Nawacki ma zapłacić 15 tysięcy za blokowanie Juszczyszyna lub czeka go 15 dni aresztu

13 kwietnia 2022    /   Praworządność
Autor: Michał Romanowski

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy XII Wydział Cywilny 4 kwietnia 2022 r. nałożył na nasz wniosek osobiście na prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie p. Macieja Nawackiego grzywnę w wysokości 15 tys. zł z zamianą na 15 dni aresztu na wypadek jej niezapłacenia. Łączna wysokość grzywny może wynieść 1 mln zł.  Sąd nakazał Sądowi Rejonowemu w Olsztynie wykonanie prawomocnego postanowienia nakazującego dopuścić Pawła Juszczyszyna do orzekania.

Prof.  Michał Romanowski tak komentuje to dla OKO.press: […] orzeczenie egzekucyjne Sądu Rejonowego w Bydgoszczy ma precedensowy charakter. Do tej pory nie zdarzyło się w Polsce po 1989 roku, by trzeba było przymuszać prezesa sądu do wykonywania prawomocnych orzeczeń. To prawdopodobnie precedensowe orzeczenie również w skali europejskiej. Bo w krajach demokratycznych nie do pomyślenia jest, by sędzia i prezes sądu nie wykonywał orzeczeń […] To orzeczenie będzie miało też wpływ do analogicznej procedury egzekucyjnej wszczętej przez nas przeciwko Małgorzacie Manowskiej, która też odmawia wykonania prawomocnego orzeczenia ws. Juszczyszyna. Będzie miało też zastosowanie do egzekucji orzeczenia przywracającego do pracy Igora Tuleyę […] Bandycka napaść Rosji na Ukrainę nie zawiesza w Polsce rządów prawa i wolnych sądów jako strażników praw i wolności człowieka w rozumieniu Konstytucji, Konwencji Praw Człowieka oraz Karty Praw Podstawowych UE […] Jak mówił prezydent USA Joe Biden na Zamku Królewskim, pogarda dla rządów prawa zawsze prowadzi do autokracji […]. To orzeczenie dowodzi też, że prawo w Polsce i stojące na jego straży sądy – parafrazując aforyzm polskiego satyryka Janusza Wasylkowskiego – nie są ani wychudzone, ani rachityczne. Dowodzi też tego, że prawo jest równe dla wszystkich i że wszyscy są równi wobec prawa. Tak jak powtarzałem wiele razy. Nie poddajemy się, dalej robimy swoje. Dowodzimy, że prawo może czasami drzemie, ale nigdy nie umiera”.

Sędzia Paweł Juszczyszyn mówi: „Moja walka o powrót do sądu jest do wygrania. To pokazują kolejne orzeczenia zapadające w mojej sprawie […] Te orzeczenia pokazują też, że sędziowie nie dadzą się zastraszyć i pomimo ogromnej presji wywieranej na sądy, wciąż orzekają niezależnie od oczekiwań władz politycznych. […] Ze swoim pełnomocnikiem nadal będziemy podejmować kolejne kroki prawne, aż do zwycięstwa i mojego powrotu do służby sędziowskiej. Dotąd mnie nie złamali i nadal nie dam się złamać”.

Jesteśmy dumni, że jako kancelaria biznesu walczymy o rządy prawa. To jest nasze DNA, nasze CSR i ESG!

Artykuł dostępny TUTAJ.

Postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy XII Wydział Cywilny z 4 kwietnia 2022 r. z uzasadnieniem TUTAJ.

13 kwietnia 2022    /   Praworządność

Autor: Michał Romanowski

Pozostałe wpisy

9 listopada 2022Autor: Michał Romanowski
Ochrona konstytucyjnych wolności i praw, Praworządność

Sędzia Tuleya składa skargę do ETPCz za blokowanie jego powrotu do sądu przez ludzi Ziobry

Dziś upływa termin wyznaczony przez sąd w postępowaniu egzekucyjnym na wykonanie prawomocnego postanowienia nakazującego dopuszczenie sędziego Igora Tuleyi do orzekania w Sądzie Ok...

Czytaj

30 marca 2022Autor: Michał Romanowski
Praworządność

Wystąpienie Michała Romanowskiego o walce o praworządność w Polsce

Przedstawiamy zapis wystąpienia prof. Michała Romanowskiego (Link) w dniu 28 marca 2022 r. z ok. g: 8:50 rano na zorganizowanej przez Iustitię konferencji dla mediów poprzedzającej...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Centrum Jasna
Jasna 14/16A
00-041 Warszawa