Michał Romanowski wśród najbardziej wpływowych prawników w Polsce!

16 lutego 2022
Autor: Michał Romanowski

15 lutego br. Dziennik Gazeta Prawna opublikował  ranking „50 najbardziej wpływowych prawników 2021”. W rankingu uwzględniono partnera kancelarii Romanowski i Wspólnicy prof. Michała Romanowskiego i naszego klienta sędziego Pawła Juszczyszyna. Jesteśmy dumni z uzasadnienia zamieszczenia w rankingu Michała Romanowskiego:

„Od dłuższego czasu tandem sędzia/adwokat wykazuje się niespotykaną wręcz determinacją w walce o przywrócenie do pracy tego pierwszego. Juszczyszyn został odsunięty od orzekania za to, że ośmielił się żądać od Sejmu dokumentów, których politycy ujawnić nie chcieli. Ktoś mógłby uznać, że skoro to walka o interesy jednego sędziego, to ta dwójka nie zasługuje na miejsce w rankingu. Nic bardziej mylnego. To jak się ten spór zakończy, pokaże [...] co w naszym kraju jest ważniejsze – wyroki sądów czy wola rządzących”.

Według portalu Legal Business Polska w rankingu znalazło się tylko kilku prawników biznesu, w tym Michał Romanowski.

Tegoroczny ranking DGP jest szczególny za sprawą słów red. naczelnego DGP Krzysztofa Jedlaka, który tak uzasadnił przesłanki, którymi kierowała się DGP:
„Ci, których umieszczamy na liście, musieli [...] zrobić [...] wiele dobrego lub [...] wiele złego [...]. Musieli się nam wszystkim mocno przysłużyć lub zaleźć za skórę. […]. Dotychczas w zestawieniu […] pomijaliśmy ministra sprawiedliwości […] zrobiliśmy [...] wyjątek […] 40 milionowy-kraj stał się zakładnikiem Solidarnej Polski i jej lidera. Postawił wszystko na […] skalkulowany radykalizm. […] Cena jest ogromna, a rachunki płacimy wszyscy. […] chodzi o legitymizowanie pokracznych […] i często niekonstytucyjnych zmian, które doprowadziły do [...] upadku wymiaru sprawiedliwości. […] kraj od miesięcy czeka na miliardy [...] z UE i nie dostaje ich [...] dlatego, że jeden człowiek […] prowadzi […] zimną „polexitową” grę, która ma przynieść mu polityczne zyski […]. W naszym zestawieniu […] skupiamy się na tym, który z prawników miał wpływ na naszą rzeczywistość, i w czym się on wyrażał. Jesteśmy powściągliwi w ocenach; zostawiamy je Czytelnikom. […] jest tu pomieszanie dobrego i złego; niektórzy robili dobre rzeczy, a inni psuli dużo i mocno. Bardziej widoczni są ci drudzy, ale to tym pierwszym coś zawdzięczamy. Na szczęście – i to jest optymistyczne – ich dorobek jest nie tylko bez porównania ważniejszy, lecz także trwalszy”. 

Rządy prawa to rządy wartości, a nie rządy większości. Wierzymy, że można i trzeba łączyć biznes z wartościami! Słusznym sprawom prawo sprzyja!

Wyniki rankingu dostępne tutaj.

16 lutego 2022

Autor: Michał Romanowski

Pozostałe wpisy

26 września 2022Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł, Weronika Stefaniuk
Corporate governance, Prawo spółek, rynki kapitałowe

Nie mówimy, jak wdrażać najnowszą nowelizację KSH. Mówimy, jak się przed nią ochronić!

LPP SA, jako pierwsza spółka giełdowa w Polsce, 23 września 2022 r. zmieniła statut, aby ochronić się przed niebezpieczną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, która wchodzi w życ...

Czytaj

22 września 2022Autor: Michał Romanowski

Oświadczenie adw. prof. Michała Romanowskiego w sprawie wyroku Sądu Karnego z 21 września 2022 r.

Przedstawiamy oświadczenie (Link) prof. Michała Romanowskiego o uniewinnieniu go w sprawie wywołanej prywatnym aktem oskarżenia wniesionym przez Przemysława Radzika – zastępcę rzec...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Royal Wilanów
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
recepcja F

Nie mówimy, jak wdrażać najnowszą nowelizację KSH. Mówimy, jak się przed nią ochronić!

26 września 2022    /   Corporate governance, Prawo spółek, rynki kapitałowe
Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł, Weronika Stefaniuk

LPP SA, jako pierwsza spółka giełdowa w Polsce, 23 września 2022 r. zmieniła statut, aby ochronić się przed niebezpieczną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, która wchodzi w życie 13 października 2022 r. Zmiana statutu LPP SA została uchwalona przygniatającą większością ponad 90% głosów. LPP wdrożyła naszą koncepcję prawną „ucieczki do przodu” przed nowościami w KSH.

Wchodząca w życie nowelizacja KSH ma destrukcyjny wpływ na procesy biznesowe zarządzania spółką i nadzoru nad sposobem zarządzania nią. Nowelizacja prowadzi do: (i) odseparowania interesu spółki od jej udziałowców; (ii) zepchnięcia do szarej strefy grup kapitałowych; (iii) uczynienia z rady nadzorczej alter ego zarządu.

Od strony biznesowej i procesów zarządczych nowelizacja oznacza deaktywację zasady business judgement rule, zgodnie z którą na gruncie prawa (i) zarząd ma prawo się mylić, byleby czynił to starannie oraz (ii) akceptuje oczywistość, że podejmowanie decyzji biznesowych jest naturalnie związane z podejmowaniem ryzyka.

Nowelizacja stanowi swoiste „nowe” otwarcie dla stosowania przez prokuraturę wobec członków organów spółki art. 296 Kodeksu karnego (działanie na szkodę spółki).

Akcjonariusze LPP SA uznali, że interes spółki jest wypadkową ich interesów, w skład rady nadzorczej i zarządu są powoływani uczciwi profesjonaliści, a współczesne zarządzanie nie polega na wymuszaniu posłuszeństwa.

LPP doradzali Michał Romanowski, Aleksander Orzeł i Weronika Stefaniuk.

26 września 2022    /   Corporate governance, Prawo spółek, rynki kapitałowe

Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł, Weronika Stefaniuk

Pozostałe wpisy

10 lutego 2022Autor: Michał Romanowski
Corporate finance, Corporate governance, Prawo korporacyjne

Czas na korporacyjny by-pass – exit z noweli KSH!

W dniu 9 lutego br. Sejm uchwalił nowelizację KSH, w którą wplecione w ostatniej chwili  zostały w sposób sprzeczny z Konstytucją i Zasadami Techniki Prawodawczej zmiany dotyczące ...

Czytaj

31 stycznia 2022Autorzy: Michał Romanowski, Piotr Haiduk
Corporate finance, Corporate governance, Prawo korporacyjne

Corporate governance tworzą ludzie. Od nich należy zaczynać budowanie wysokich standardów.

W Wiadomościach Ubezpieczeniowych ukazał się drugi artykuł Michała Romanowskiego i Piotra Haiduka na temat projektowanych zmian KSH w części dotyczącej funkcjonowania rady nadzorcz...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Royal Wilanów
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
recepcja F