III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rynki regulowane – aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej”

31 maja 2023
Autorzy: Michał Romanowski, Adam Romanowski

23 maja 2023 r. odbyła się trzecia z czterech konferencji „Rynki regulowane – aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej. Potencjał wody i energii.”

Pomysłodawcami konferencji są Veolia Poland,  Akademia WSB - WSB University i Romanowski i Wspólnicy.

Pierwsza konferencja odbyła się 24 października 2022 r. i cieszyła się wyjątkową frekwencją i powodzeniem, druga (2 marca 2023 r.) potwierdziła potrzebę takich spotkań. Natomiast trzecia (23 maja 2023 r.) dodatkowo ukazała jak pozytywna albo destrukcyjna może być rola regulatora oraz jak ważne są związki między energią a wodą.

Wyjątkowość konferencji polega na przyjętych przez organizatorów założeniach dotyczących adresowania przedsięwzięcia wyłącznie do biznesu prywatnego i samorządów. Jej celowość polega na głośnym mówieniu jak wielkim zagrożeniem dla przedsiębiorców i konsumentów jest upolitycznienie biznesu regulowanego przez państwo. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne na skutek polityki regulatora Wód Polskich walczą o utrzymanie płynności, a powinny inwestować w bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i rozwój, w tym we współpracę z energetyką.

Największym zagrożeniem dla gospodarki rynkowej, która ma służyć konsumentom nie są monopole prywatne, bo te zgodnie z Konstytucją może rozbić niezależny organ antymonopolowy powołany w ramach państwa prawa. Niebezpieczeństwem dla gospodarki rynkowej jest monopol państwowy, bo takiego monopolu, państwowy organ antymonopolowy może nie mieć woli rozbić. Dodatkowym zagrożeniem jest zależny od władzy regulator.

Na ostatniej majowej konferencji wykład wprowadzający pt. „Samorządy na rynkach regulowanych. Odpowiedzialność bez narzędzi” wygłosił prof. Michał Romanowski. Panel dyskusyjny pt. „Woda – dwa w jednym – synergie wody i energii” poprowadził Adam Romanowski, partner w Romanowski i Wspólnicy.

Nad merytoryką całego cyklu konferencji pracuje zespół w składzie: Krzysztof ZamaszWojciech DmochowskiAdam RomanowskiMichał Romanowski. Opracowana koncepcja przechodzi przez twórczą dyskusję członków Rady Naukowej Konferencji złożoną z wybitnych znawców tematyki, której przewodniczy prof. Michał Romanowski.

Bardzo dziękujemy gospodarzom Akademia WSB - WSB University: Rektor Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Prorektorowi Marcin Lis za gościnę i profesjonalną organizację.

Dziękujemy prezesowi Veolia Poland Frederic Faroche i Krzysztof Zamasz oraz Wojciech Dmochowski, za wspólną inicjatywę wspierającą biznesy prywatne i samorządy, które mierzą się z wyzwaniami stojącymi na rynkach regulowanych dóbr publicznych.

Relacja z konferencji dostępna tutaj.

Podsumowanie cyklu konferencji odbędzie się jesienią 2023 r.

31 maja 2023

Autorzy: Michał Romanowski, Adam Romanowski

Pozostałe wpisy

22 września 2023Autor: Maciej Stasiewicz

Udana restrukturyzacja przedsiębiorstwa z branży produkcji spożywczej.

Mija już prawie rok od zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym Klienta z branży produkcji spożywczej. Właśnie złożone zostało drugie sprawozdanie z wykonania układu...

Czytaj

20 września 2023Autor: Michał Romanowski

Przyszłość jest Jasna. Przyszłość to Jasna!

Od 18 września 2023 r. jesteśmy w samym sercu Warszawy, w Centrum Jasna. Przeprowadzka do znacznie większego biura jest dla nas kolejnym kamieniem milowym. Wiążemy z tym wiele nadz...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Centrum Jasna
Jasna 14/16A
00-041 Warszawa