Czas na korporacyjny by-pass – exit z noweli KSH!

10 lutego 2022    /   Corporate finance, Corporate governance, Prawo korporacyjne
Autor: Michał Romanowski

W dniu 9 lutego br. Sejm uchwalił nowelizację KSH, w którą wplecione w ostatniej chwili  zostały w sposób sprzeczny z Konstytucją i Zasadami Techniki Prawodawczej zmiany dotyczące Polskiego NieŁadu m. in. wprowadzające definicję podstawy wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców ( Artykuł z komentarzem prof. Michała Romanowskiego. Teraz nowela idzie do Senatu).

Szczegółowo kluczowe zmiany wraz z ich praktycznymi konsekwencjami omawia w artykule na prawo.pl pt. „Polski Ład” korporacyjny w spółkach – czyli lex Sasin&Company” omawia Michał Romanowski: „Konsultacje zmian w kodeksie spółek handlowych (KSH) w komisji sejmowej były fasadowe. Posłanka z partii rządzącej oświadczyła, że może wysłuchać uwag, ale większość w Sejmie jest taka jak jest. Czas wystąpień w sprawie najobszerniejszej od 20 lat zmiany KSH ograniczono do 5 minut. Minister Jacek Sasin do dzisiaj nie dostrzegł potrzeby poddania projektu ocenie na chociażby jednej ogólnopolskiej konferencji naukowej! „To potworne, że za plecami ludzie mówią o nas rzeczy, które są całkowicie i absolutnie prawdziwe” (O. Wilde). Parafrazując Wilda: ”To potworne, że na konferencji naukowej projekt mogłaby spotkać zmasowana i całkowicie oraz absolutnie prawdziwa krytyka”.

Do czego prowadzą fasadowe konsultacje dobitnie wszyscy mogli dostrzec na przykładzie Polskiego Ładu, który projektodawcy również zachwalali jako najlepszy program dla Polski i polskiej gospodarki.

artykuł Michała Romanowskiego tutaj.

10 lutego 2022    /   Corporate finance, Corporate governance, Prawo korporacyjne

Autor: Michał Romanowski

Pozostałe wpisy

26 września 2022Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł, Weronika Stefaniuk
Corporate governance, Prawo spółek, rynki kapitałowe

Nie mówimy, jak wdrażać najnowszą nowelizację KSH. Mówimy, jak się przed nią ochronić!

LPP SA, jako pierwsza spółka giełdowa w Polsce, 23 września 2022 r. zmieniła statut, aby ochronić się przed niebezpieczną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, która wchodzi w życ...

Czytaj

31 stycznia 2022Autorzy: Michał Romanowski, Piotr Haiduk
Corporate finance, Corporate governance, Prawo korporacyjne

Corporate governance tworzą ludzie. Od nich należy zaczynać budowanie wysokich standardów.

W Wiadomościach Ubezpieczeniowych ukazał się drugi artykuł Michała Romanowskiego i Piotra Haiduka na temat projektowanych zmian KSH w części dotyczącej funkcjonowania rady nadzorcz...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Centrum Jasna
Jasna 14/16A
00-041 Warszawa