W dniu 26 września 2024 r. Profesor Michał Romanowski, managing partner w Romanowski i Wspólnicy wygłosił wykład pt. „Umowa spółki a prawo ustrojowe spółek handlowych – kilka refleksji o naturze prawa spółek i prawa umów” podczas XIV Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Prawa Handlowego. Zjazd odbył się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tematem tej edycji było: „Prawo handlowe po 20 latach od akcesji Polski do Unii Europejskiej”.
Profesor Michał Romanowski wziął także udział w dyskusji w pierwszym panelu Zjazdu, zatytułowanym: „Zasada jedności prawa prywatnego a prawo spółek handlowych”, którego moderatorami byli Pani Profesor Monika Tarska (INP PAN) oraz Pan Profesor Zbigniew Kuniewicz (UŚ) a uczestnikami Pan Profesor Józef Frąckowiak (UWr i i emerytowany sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego) oraz Pani Profesor Anna Zbiegień-Turzańska (UW).
Profesor Michał Romanowski postawił tezę, że spółka jest konstrukcją prawną znacznie bardziej złożoną niż umowa obligacyjna ze względu na to, że ma wiele wymiarów i wielu interesariuszy. Praktyczne skutki takiej tezy dla biznesu prof. Romanowski podsumował obrazowo określając, że prawo spółek jest jak jazz a umowa obligacyjna jak muzyka klasyczna.
Kolejny Zjazd Katedr Prawa Handlowego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu za 2 lata. Przedsmakiem była konferencja naukowa pt. „Otoczenie prawne biznesu – perspektywa zmian w prawie cywilnym i gospodarczym”, która odbyła się 24 października 2024 r. na WPiA UAM, gdzie prof. Romanowski wygłosił wykład na temat odpowiedzialności zarządu w prawie spółek, będący swoistą, choć niezamierzoną, kontynuacją tematyki z Olsztyna, ale o tym w kolejnym poście!