Spółki giełdowe nie mogą być ręcznie sterowane przez polityków.
20 października 2022
Autor: Michał Romanowski
W dzisiejszym wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Michał Romanowski komentuje wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który napisał na Twitterze:
„Oczekuję od Prezesa @TauronPE natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dot. wypowiadania umów na gaz. Nie ma mojej zgody na takie działania. Zmiana operatora powinna odbywać się w sposób nieuodczuwalny i bezpieczny dla klienta. Nie będzie przerw w dostawie gazu”.
Profesor M. Romanowski na pytanie dziennikarza wyjaśnia, że premier Sasin jest w błędzie, a rację ma Tauron, bo: „Procedury i mechanizmy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i ciągłości dostaw dla odbiorców końcowych wynikają z obowiązujących przepisów, tj. ustawy – Prawo energetyczne. Funkcjonują one niezależnie od działań Tauronu – spółka doprowadziła jedynie do ich uruchomienia. To przepisy są więc gwarantem ciągłości dostaw. Tauron w swoich zapewnieniach powołuje się jedynie na konsekwencje z nich wynikające” oraz że „W tym przypadku interes odbiorców jest chroniony poprzez zastosowanie cen regulowanych. Natomiast do odbiorców nieobjętych taryfowaniem zastosowanie znajdą stawki z cenników sprzedawcy rezerwowego”.
Na pytanie o znaczenie prawne twitterowego żądania premiera Jacka Sasina prof. Romanowski odpowiada: „Tauron jest spółką giełdową, a więc jest to kolejna zdumiewająca twitterowa reakcja polityka, wicepremiera, z rażącym pogwałceniem corporate governance, przepisów KSH i prawa rynku kapitałowego. Wszak wicepremier Sasin nie jest organem spółki Tauron, a wypowiada się z pozycji władczej, a więc osoby, która nie ukrywa, że de facto ręcznie steruje spółkami z udziałem Skarbu Państwa notowanymi na giełdzie. Dbanie o interesy i bezpieczeństwo indywidualnych odbiorców […] musi odbywać się w ramach reguł prawa i corporate governance”.
Zbliża się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rynki Regulowane – aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej” (szczegóły i rejestracja: Link), nad którą patronat objęła m. in. Kancelaria Romanowski i Wspólnicy. Będzie mowa o wyzwaniach dla rynków regulowanych. W gronie ekspertów wystąpią prof. Michał Romanowski oraz Adam Romanowski – partnerzy naszej Kancelarii. Prof. Michał Romanowski został wybrany Przewodniczącym Rady Naukowej Konferencji.
Będzie o czym mówić!
20 października 2022
Autor: Michał Romanowski
11 października 2023
Autorzy: Piotr Haiduk, Aleksandra Kieliszek
Wygrana w sporze korporacyjnym z uczelnią wyższą w tle.
Kancelaria odniosła kolejny sukces w wielowątkowym sporze korporacyjnym o kontrolę nad spółką. Sprawa miała wyjątkowo ciekawy stan prawny i faktyczny. Wynikało to z posiadania prze...
9 października 2023
Rekrutujemy
Rozpoczynamy rekrutację na praktyki w zespole prawa procesowego oraz zespole korporacyjnym. Jeżeli: studiujesz na IV lub V roku prawa albo właśnie ukończyłaś/eś studia z wyni...
Skontaktuj
się z nami...
Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Centrum Jasna
Jasna 14/16A
00-041 Warszawa