Nie mówimy, jak wdrażać najnowszą nowelizację KSH. Mówimy, jak się przed nią ochronić!
26 września 2022 / Corporate governance, Prawo spółek, rynki kapitałowe
Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł, Weronika Stefaniuk
LPP SA, jako pierwsza spółka giełdowa w Polsce, 23 września 2022 r. zmieniła statut, aby ochronić się przed niebezpieczną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, która wchodzi w życie 13 października 2022 r. Zmiana statutu LPP SA została uchwalona przygniatającą większością ponad 90% głosów. LPP wdrożyła naszą koncepcję prawną „ucieczki do przodu” przed nowościami w KSH.
Wchodząca w życie nowelizacja KSH ma destrukcyjny wpływ na procesy biznesowe zarządzania spółką i nadzoru nad sposobem zarządzania nią. Nowelizacja prowadzi do: (i) odseparowania interesu spółki od jej udziałowców; (ii) zepchnięcia do szarej strefy grup kapitałowych; (iii) uczynienia z rady nadzorczej alter ego zarządu.
Od strony biznesowej i procesów zarządczych nowelizacja oznacza deaktywację zasady business judgement rule, zgodnie z którą na gruncie prawa (i) zarząd ma prawo się mylić, byleby czynił to starannie oraz (ii) akceptuje oczywistość, że podejmowanie decyzji biznesowych jest naturalnie związane z podejmowaniem ryzyka.
Nowelizacja stanowi swoiste „nowe” otwarcie dla stosowania przez prokuraturę wobec członków organów spółki art. 296 Kodeksu karnego (działanie na szkodę spółki).
Akcjonariusze LPP SA uznali, że interes spółki jest wypadkową ich interesów, w skład rady nadzorczej i zarządu są powoływani uczciwi profesjonaliści, a współczesne zarządzanie nie polega na wymuszaniu posłuszeństwa.
LPP doradzali Michał Romanowski, Aleksander Orzeł i Weronika Stefaniuk.
26 września 2022 / Corporate governance, Prawo spółek, rynki kapitałowe
Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł, Weronika Stefaniuk
Pozostałe wpisy
10 listopada 2022
Autor: Weronika Stefaniuk
Ochrona konsumentów, Rynek finansowy, rynki kapitałowe, Rynki regulowane
Referat Weroniki Stefaniuk wyróżniony na FinReg2022
„Czy inwestor giełdowy (w tym detaliczny) to konsument? Jaka jest cena traktowania inwestora jako konsumenta?”. To tytuł wystąpienia Weronika [profilem] na Jubileuszowym Kongr...
5 października 2022
Autorzy: Łukasz Matyjas, Piotr Haiduk, Jacek Krentusz
Prawo spółek, Spory sądowe
Wygrana Romanowski i Wspólnicy w międzynarodowym sporze korporacyjnym.
Kancelaria Romanowski i Wspólnicy reprezentowała międzynarodową grupę ubezpieczeniową w sporze dotyczącym wykonania sankcyjnej opcji kupna (punitive call option). Przedmiotem sporu...
Skontaktuj
się z nami...
Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Centrum Jasna
Jasna 14/16A
00-041 Warszawa