Spółki giełdowe nie mogą być ręcznie sterowane przez polityków.

20 października 2022
Autor: Michał Romanowski

W dzisiejszym wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Michał Romanowski komentuje wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który napisał na Twitterze:

„Oczekuję od Prezesa @TauronPE natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dot. wypowiadania umów na gaz. Nie ma mojej zgody na takie działania. Zmiana operatora powinna odbywać się w sposób nieuodczuwalny i bezpieczny dla klienta. Nie będzie przerw w dostawie gazu”.

Profesor M. Romanowski na pytanie dziennikarza wyjaśnia, że  premier Sasin jest w błędzie, a rację ma Tauron, bo: „Procedury i mechanizmy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i ciągłości dostaw dla odbiorców końcowych wynikają z obowiązujących przepisów, tj. ustawy – Prawo energetyczne. Funkcjonują one niezależnie od działań Tauronu – spółka doprowadziła jedynie do ich uruchomienia. To przepisy są więc gwarantem ciągłości dostaw. Tauron w swoich zapewnieniach powołuje się jedynie na konsekwencje z nich wynikające” oraz że „W tym przypadku interes odbiorców jest chroniony poprzez zastosowanie cen regulowanych. Natomiast do odbiorców nieobjętych taryfowaniem zastosowanie znajdą stawki z cenników sprzedawcy rezerwowego”.

Na pytanie o znaczenie prawne twitterowego żądania premiera Jacka Sasina prof. Romanowski odpowiada: „Tauron jest spółką giełdową, a więc jest to kolejna zdumiewająca twitterowa reakcja polityka, wicepremiera, z rażącym pogwałceniem corporate governance, przepisów KSH i prawa rynku kapitałowego. Wszak wicepremier Sasin nie jest organem spółki Tauron, a wypowiada się z pozycji władczej, a więc osoby, która nie ukrywa, że de facto ręcznie steruje spółkami z udziałem Skarbu Państwa notowanymi na giełdzie. Dbanie o interesy i bezpieczeństwo indywidualnych odbiorców […] musi odbywać się w ramach reguł prawa i corporate governance”.

https://www.rp.pl/konsumenci/art37267681-prof-romanowski-to-nie-tauron-ale-przepisy-sa-gwarantem-ciaglosci-dostaw

Zbliża się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rynki Regulowane – aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej” (szczegóły i rejestracja: Link), nad którą patronat objęła m. in. Kancelaria Romanowski i Wspólnicy. Będzie mowa o wyzwaniach dla rynków regulowanych. W gronie ekspertów wystąpią prof. Michał Romanowski oraz Adam Romanowski – partnerzy naszej Kancelarii. Prof. Michał Romanowski został wybrany Przewodniczącym Rady Naukowej Konferencji.

Będzie o czym mówić!

20 października 2022

Autor: Michał Romanowski

Pozostałe wpisy

9 marca 2023Autorzy: Łukasz Matyjas, Aleksandra Kieliszek, Piotr Celiński

Sukces w sprawie o zwrot wypłaty środków z gwarancji bankowej

Wykonawca pozwał naszego Klienta (zamawiającego) o zwrot ok. 9,5 miliona zł pobranych z gwarancji bankowej na poczet kosztów usuwania wad i usterek realizowanego obiektu. Kontrakt ...

Czytaj

8 marca 2023Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł, Weronika Stefaniuk

Umożliwiamy rozwój polskich innowacji!

Doradzaliśmy od strony strategicznej i prawnej przy wykupie przez dotychczasowych udziałowców, jednego z udziałowców mniejszościowych w dynamicznie rozwijającej się międzynarodowo ...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Royal Wilanów
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
recepcja F