Spółki giełdowe nie mogą być ręcznie sterowane przez polityków.

20 października 2022
Autor: Michał Romanowski

W dzisiejszym wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Michał Romanowski komentuje wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który napisał na Twitterze:

„Oczekuję od Prezesa @TauronPE natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dot. wypowiadania umów na gaz. Nie ma mojej zgody na takie działania. Zmiana operatora powinna odbywać się w sposób nieuodczuwalny i bezpieczny dla klienta. Nie będzie przerw w dostawie gazu”.

Profesor M. Romanowski na pytanie dziennikarza wyjaśnia, że  premier Sasin jest w błędzie, a rację ma Tauron, bo: „Procedury i mechanizmy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i ciągłości dostaw dla odbiorców końcowych wynikają z obowiązujących przepisów, tj. ustawy – Prawo energetyczne. Funkcjonują one niezależnie od działań Tauronu – spółka doprowadziła jedynie do ich uruchomienia. To przepisy są więc gwarantem ciągłości dostaw. Tauron w swoich zapewnieniach powołuje się jedynie na konsekwencje z nich wynikające” oraz że „W tym przypadku interes odbiorców jest chroniony poprzez zastosowanie cen regulowanych. Natomiast do odbiorców nieobjętych taryfowaniem zastosowanie znajdą stawki z cenników sprzedawcy rezerwowego”.

Na pytanie o znaczenie prawne twitterowego żądania premiera Jacka Sasina prof. Romanowski odpowiada: „Tauron jest spółką giełdową, a więc jest to kolejna zdumiewająca twitterowa reakcja polityka, wicepremiera, z rażącym pogwałceniem corporate governance, przepisów KSH i prawa rynku kapitałowego. Wszak wicepremier Sasin nie jest organem spółki Tauron, a wypowiada się z pozycji władczej, a więc osoby, która nie ukrywa, że de facto ręcznie steruje spółkami z udziałem Skarbu Państwa notowanymi na giełdzie. Dbanie o interesy i bezpieczeństwo indywidualnych odbiorców […] musi odbywać się w ramach reguł prawa i corporate governance”.

https://www.rp.pl/konsumenci/art37267681-prof-romanowski-to-nie-tauron-ale-przepisy-sa-gwarantem-ciaglosci-dostaw

Zbliża się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rynki Regulowane – aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej” (szczegóły i rejestracja: Link), nad którą patronat objęła m. in. Kancelaria Romanowski i Wspólnicy. Będzie mowa o wyzwaniach dla rynków regulowanych. W gronie ekspertów wystąpią prof. Michał Romanowski oraz Adam Romanowski – partnerzy naszej Kancelarii. Prof. Michał Romanowski został wybrany Przewodniczącym Rady Naukowej Konferencji.

Będzie o czym mówić!

20 października 2022

Autor: Michał Romanowski

Pozostałe wpisy

10 listopada 2022Autor: Weronika Stefaniuk
Ochrona konsumentów, Rynek finansowy, rynki kapitałowe, Rynki regulowane

Referat Weroniki Stefaniuk wyróżniony na FinReg2022

„Czy inwestor giełdowy (w tym detaliczny) to konsument? Jaka jest cena traktowania inwestora jako konsumenta?”.  To tytuł wystąpienia Weronika [profilem] na Jubileuszowym Kongr...

Czytaj

9 listopada 2022Autor: Michał Romanowski
Ochrona konstytucyjnych wolności i praw, Praworządność

Sędzia Tuleya składa skargę do ETPCz za blokowanie jego powrotu do sądu przez ludzi Ziobry

Dziś upływa termin wyznaczony przez sąd w postępowaniu egzekucyjnym na wykonanie prawomocnego postanowienia nakazującego dopuszczenie sędziego Igora Tuleyi do orzekania w Sądzie Ok...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Royal Wilanów
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
recepcja F

Referat Weroniki Stefaniuk wyróżniony na FinReg2022

10 listopada 2022    /   Ochrona konsumentów, Rynek finansowy, rynki kapitałowe, Rynki regulowane
Autor: Weronika Stefaniuk

„Czy inwestor giełdowy (w tym detaliczny) to konsument? Jaka jest cena traktowania inwestora jako konsumenta?”. 

To tytuł wystąpienia Weronika [profilem] na Jubileuszowym Kongresie Regulacji Rynków Finansowych FinReg2022 zorganizowanym przez Instytut Allerhanda.

Partnerem wydarzenia była m.in. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Komisja Nadzoru Finansowego.

W kongresie wzięli udział wybitni polscy eksperci specjalizujący się m.in. w prawie spółek, rynku kapitałowego i nie tylko, którzy dyskutowali na temat najważniejszych wyzwań stojących przed prawem rynków finansowych.

Jest to tym większy sukces Weroniki, że program i uczestnictwo w drugim dniu Kongresu został skonstruowany w trybie konkursu referatów recenzowanych w trybie call for papers. W tym roku nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń a zaprezentowane zostały wyniki 19 najciekawszych analiz. Referat Weroniki został wybrany jako jeden z najbardziej interesujących i wartych zaprezentowania na Kongresie Jubileuszowym.

Romanowski i Wspólnicy zatrudniają najlepszych z najlepszych. Wszak jesteśmy chirurgami prawa. ;)

10 listopada 2022    /   Ochrona konsumentów, Rynek finansowy, rynki kapitałowe, Rynki regulowane

Autor: Weronika Stefaniuk

Pozostałe wpisy

26 września 2022Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł, Weronika Stefaniuk
Corporate governance, Prawo spółek, rynki kapitałowe

Nie mówimy, jak wdrażać najnowszą nowelizację KSH. Mówimy, jak się przed nią ochronić!

LPP SA, jako pierwsza spółka giełdowa w Polsce, 23 września 2022 r. zmieniła statut, aby ochronić się przed niebezpieczną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, która wchodzi w życ...

Czytaj

29 sierpnia 2022Autorzy: Michał Romanowski, Aleksander Orzeł
Ochrona konstytucyjnych wolności i praw, Ochrona środowiska, Rynki regulowane, Spory sądowe

Wygrywamy z regulatorem, bo dla nas Konstytucja to prawo w działaniu, a nie świstek papieru!

Wygrywamy przed Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego z kolejnym regulatorem – Wodami Polskimi. Sprawa dotyczyła wykonania przez MPWiK w Warszawie w rekordowym czasie kilku mi...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Royal Wilanów
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
recepcja F