Jubileuszowy X Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń.

18 maja 2023
Autor: Michał Romanowski

10-11 maja 2023 r. odbył się w Sopocie jubileuszowy X Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Do udziału w Kongresie zaproszony został prof. Michał Romanowski.

Prof. Michał Romanowski  wraz z prof. UW dr hab. Jackiem Jastrzębskim – Przewodniczący KNF oraz  dr hab. prof. ucz. Pawłem Wajdą uczestniczyli w panelu pt. „Czy dążymy do przeregulowania działalności i czy czas się zatrzymać?”. W panelu poruszone zostały tematy: sposobu tworzenia prawa, które spełniałoby swoje funkcje tj. stabilizacji rynku i ochrony klientów, a także wspierało innowacyjność, przeregulowania oraz jakie wiążą się z tym zagrożenia, funkcji i znaczenia dobrych praktyk, a także zjawisko gold plating-u przy implementacji prawa UE.

Prof. Michał Romanowski zwracał uwagę na odrębność modelu biznesu ubezpieczeń od innych sektorów rynku finansowego i brak zrozumienia tego przez ustawodawcę oraz orzecznictwo podkreślając, że: „Ubezpieczyciele dają coś wyjątkowego i niezbędnego – poczucie bezpieczeństwa. Jest ono niezbędne osobom indywidualnym i firmom” oraz że „Jeżeli zabierzemy wolność wyboru, zabieramy branie odpowiedzialności za siebie”.

W podsumowaniu prof. Michał Romanowski podkreślał m. in., iż przy tworzeniu i stosowaniu prawa ubezpieczeniowego należy pamiętać, że:

  • bez ubezpieczenia ryzyka, gospodarka i społeczeństwa nie funkcjonują (ubezpieczenia to krwioobieg)
  • uczciwa konkurencja to sprzeciw uczciwych wobec zjawiska race to the bottom
  • słabsi wymagają ochrony, ale proporcjonalnej do celu i przy założeniu ochrony osób starannych
  • w ubezpieczeniach sprzedaje się poczucie bezpieczeństwa majątkowego i zaufanie, ale to wymaga uczciwej wymiany świadczeń.

Relacja z Kongresu: Tutaj

 

18 maja 2023

Autor: Michał Romanowski

Pozostałe wpisy

5 czerwca 2023Autor: Michał Romanowski

Prof. Romanowski o „komisji rosyjskiej”: To twór polityczny, może wywołać nieodwracalne szkody

„Decyzje komisji ds. badania wpływów rosyjskich oznaczają potencjalną destabilizację dla biznesu i obywateli, którzy latami będą dochodzili swoich praw przed sądami, w tym odszkodo...

Czytaj

2 czerwca 2023Autor: Piotr Celiński

Piotr Celiński zdał egzamin adwokacki

Kolejne dobre informacje! Piotr Celinski zdał egzamin adwokacki. „Moim studentom i prawnikom mówię, że dobra praca to praca, w której spełniają się jako osoby, mają poczucie, że...

Czytaj
Wszystkie aktualności
Skontaktuj
się z nami...

Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Royal Wilanów
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
recepcja F